Ve všem potřebuji mít radost a lehkost

Jako Průvodci v síti se zajímáme o to, jak tvořit společenství regenerativním a ekosystémovým přístupem. Proto jsme se vypravili za Jaroslavem Chroňákem, který má bohaté životní zkušenosti jako kouč, trenér i podnikatel doma i v zahraničí. Dnes žije v Písku, kde oživuje místní společenský i přírodní ekosystém s uplatněním permakulturních principů. Je průvodcem změnou, podporuje spolupráci a podnikavost, tvoří týmy a komunity v součinnosti s přírodou a koňmi. Ladí týmovou spolupráci a vytváří prostor, kde se lidé rádi zapojují a kam se rádi vrací. Setkání bylo tak bohaté, že chceme sdílet něco Jardova inspirativního příběhu a zkušeností i pro vás v rozhovoru.

Jak ses dostal z role trenéra až tam, kde jsi dnes?

Ten příběh je dlouhý a patří do něj třeba i to, že jsem studoval geofyziku. Po mnoha dalších zkušenostech, kdy jsem například s mým bráchou provozoval řeznictví ve Volarech, jsem se dostal do prostředí vzdělávání, rozvoje jednotlivců i týmů, podnikavosti a leadershipu. Ovšem vnímám ve všech mých aktivitách společný pramen, jsem od malička tulák. Moje kroky vedly a často vedou do přírody. Všechno, co dělám, propojují moje dvě životní potřeby - vzdělávání a přírodu.

Byl jsem úspěšný, hodně jsem cestoval a žil po hotelích po celém světě. Ovšem jak naše děti dospívaly, s mojí ženou jsme si položili otázku: Jak chceme spolu žít, až naše dcery opustí rodinné hnízdo? Začali jsme na tom pracovat, hledat směr sněním, zkoušením a objevováním. A tím se to začalo dít, přicházely ve správný čas ty správné příležitosti a my byli připraveni je využít. Tak vznikla Farma Hůrka

Farmu Hůrka tvoříme jako místo, kam se lidé budou vracet, protože jim tam je dobře.


Mluvíš o Farmě Hůrka, ale vím, že toho děláš mnohem víc. Čemu všemu se teď věnuješ?

Budujeme Legacy club, jako komunitu hodnotově orientovaných lídrů a majitelů firem. Je to prostor pro podporu růstu, posilování hodnot podnikání, sdílení témat a zkušeností s relevantními lidmi.

V Týmové akademii ladíme týmy na spolupráci. Pořádáme rozvojové akce na farmě a leadership s koňmi. Kůň totiž vnímá tvoje emoce, je super kouč, nepřemýšlí, jestli ti má dát zpětnou vazbu nebo ne, rovnou ti ji dá. Je to práce s emocemi, vlastním egem a hranicemi. Je potřeba rozhodnost a uzemnění. Je to okamžitá zpětná vazba na základní a hluboké leadership dovednosti, které máš uvnitř a které pak můžeš přenést do dalšího svého konání.

Pro řadu projektů je Farma Hůrka základnou. Teď v létě tu budou příměstské tábory. Máme záměr vytvořit služby i pro malé farmáře. Moje dcera s manželem mají také vlastní Rodinné hospodářství Svobodné Hory, oba vystudovali Farmářskou školu, se kterou teď spolupracujeme jako mentoři.

Zase jsme u vzdělávání, předávání zkušeností a mentoringu, což je pro nás důležitý pilíř. Chceme vytvořit nový systém lyceí. Podporuji podnikavost. Jako svou základnu si Farmu Hůrka vybral i projekt Studyfiy, s jehož lídrem tvoříme nový projekt YAKOAI, ve kterém podporujeme vznik seberozvojových organizací založených na autentických a vědomých lídrech v nich. Převzali jsme spolu s Yottabe projekt spojený s vizí Kryštofa Trubáčka v Maříži, projekt, který již řadu let potřeboval podporu. Více o něm mluví Markéta Trubáčková.

Z úplně jiného soudku je naše divadelní stodola Šemík u nás na zahradě, kde se věnujeme ochotnickému divadlu a tvoříme představení pro nás, kamarády a sousedy. S kamarády totiž můžete chodit do hospody, nebo můžete začít společně něco dělat. Je to legrace, spolutvoření i blízké vztahy.

To, co je velmi živé a dělá mi radost, je Aktivní Písek. Spolek lidí, kteří žijí v Písku a jeho blízkém okolí a mají chuť aktivně spoluutvářet život ve městě k lepšímu. Nejdříve jsme se potkávali bez konkrétního záměru, protože jsme chtěli spojit síly. Pak vznikl nápad, pořádat dvoudenní festival Den Země, který zapojuje mnoho iniciativ i město. Chceme aktivně propojit místní komunity a nabídnout prostor pro nové projekty, které budou přispívat k rozkvětu města. Plánujeme spuštění několika nových iniciativ, na podzim například Reci věci fest (Zero waste festival). Ale rodí se tu i záměr komunitní půjčovny nádobí, pro který tvoříme byznys plán. Je dobré nějakou dobu tvořit dobrovolnicky, ale v určitou chvíli je potřeba přemýšlet nad tím, jak zaplatit lidi. Vyrovnat dávání a přijímání. 

Podporujeme i projekty z Participativního rozpočtu Města Písek zaměřené na obnovu historických cest, výsadbu alejí a revitalizaci skládek, apod.  V rámci působení v osadním výboru u nás na Hradišti jsme aktivně podpořili vznik komunitní zahrady, místního hasičského kroužku, spoluorganizujeme sousedské akce, podporujeme vznik nových stezek pro pěší v blízkém okolí a dlouhodobě revitalizaci naší návsi.

Spolek Aktivní Písek oživuje veřejný prostor a propojuje různé aktéry od sousedů až po město. V roce 2025 vydali Sousedského průvodce, který mapuje místní iniciativy, nabízí tipy a inspiraci.  


Rozsah a pestrost tvých aktivit je neskutečná. Co děláš pro to, abys nevyhořel?

Vše děláme s vědomím, že neběžíme sprint, ale maraton.

Nikdy v tom nejsem sám! Vše co dělám, dělám s někým, komu to dává smysl. Propojujeme naše sny a tvoříme synergie.

Farma Hůrka je sice naše, ale přemýšlíme o tom jako o prostoru, který sdílíme s dalšími lidmi. V každém projektu spolupracuji s lidmi, na které se těším jako na svojí rodinu. Propojujeme naše sny. Tak jsme například koupili koně, o kterého se stará kamarádka a my ho zapojujeme do sebe rozvojových programů a workshopů. Ona by si ho sama koupit nemohla a my se nemůžeme starat o všechno sami. A takhle je to tu se vším. Tvoříme synergie. Vnímáme sebe spíše jako správce. Velmi souzníme s tím, jak trefně to pojmenoval můj kamarád Francesco Kinský: "Nejsme majitelé, jsme správci, kteří půdu a lesy, vlastně celý majetek, chtějí předat v ještě lepším stavu příštím generacím."

Budujeme síť důvěry.

Například v Aktivním Písku jsme při pořádání Dne Země přizvali ke spolupráci mnoho aktérů. Díky prvním úspěšným akcím jsme získali dobré jméno. Budujeme síť důvěry. Naše projekty jsou dobrým komunikačním partnerem pro město a město je klíčovým partnerem pro nás. Společně hledáme dlouhodobou spolupráci jejímž základem je důvěra a vzájemná podpora s cílem pozitivně rozvíjet region, kde žijeme.

Hledáme rovnováhu mezi dáváním a přijímáním.

Je to o lidech, když někdo přijde s nějakým záměrem, hledáme jak toho člověka podpořit v tom, co je jeho vášeň, dar, co umí. Zároveň potřebujeme vytvořit projekty, aby se Aktivní Písek uživil a lidé, kteří nemají takové příjmy a věnují se mu, mohli být odměněni. Nejde to dělat dlouhodobě dobrovolnicky. Proto se teď rodí i společný podnikatelský záměr - půjčovna nádobí.

Potřebuji dobře pracovat s diářem a stanovit si jasné priority.

Nejsem člověk operativy a proto jsem se potřeboval naučit pracovat se svým diářem. Každý týden začínám schůzkou se svou kolegyní, která řeší operativu a administrativu. To ovšem znamená, že si před tím potřebuji uklidit a srovnat si to sám v hlavě. Společně si pak ujasníme plán na týden, schůzky, čas pro jednotlivé projekty. To nejdůležitější je, že mám v diáři vyhrazené bloky jen pro sebe a rodinu.

Umět vypnout a udělat si čas na sebe je základ.

Už jsem zmiňoval, že příroda je můj zdroj. Vstávám proto v 6 a začínám každý den procházkou se psem, cestou na farmu a ke koním, do přírody.

Brát si jen to, co zvládnu. Umět říkat ne.

Vědomě přistupuji ke svým rolím. V některých projektech jsem iniciátor a když se rozběhnou, tak je předám.

Občas odsud odjedeme a podíváme se na náš život z odstupu.

Se ženou se občas sebereme a odjedeme pryč. To nám umožňuje podívat se na náš život z odstupu. Prostor pro reflexi, nové úhly pohledu, vystoupení z rutiny, ale i odpočinek a bytí spolu. To si můžeme dovolit právě díky tomu, že máme skvělé parťáky, kteří se dokáží postarat i o farmu.

Být zdrženlivý s pouštěním vlastních nápadů.

Když přijdete vy s vlastním nápadem, budete pak jeho nositelem a tím, kdo nápad drží. Učím se víc vytvářet prostor pro nápady ostatních a podpořit je v tom, aby své nápady realizovali. Vytvořit prostor pro to, aby lidé mohli dobře nasměřovat svou energii a dary.

Když je něco velké, rozděluji to na menší.

Pokud budeš chtít vyřešit všechno a všude, zabije tě to. Ale můžeš se zaměřit pouze na konkrétní lokalitu, konkrétní malý projekt. Například jsme v Osadním výboru řešili městský pozemek na návsi, kde se mělo zřídit parkoviště. Nám se podařilo díky anketě prosadit komunitní zahradu s dětským hřištěm. Obcházeli jsme místní a ptali se jich. Ovšem to nejdůležitější, co jsme získali, bylo navázání osobního kontaktu a vztahu. Otevřeli jsme prostor pro dialog.

V každém projektu spolupracuji s lidmi, na které se těším stejně jako na svou rodinu. 


Náš projekt Průvodci v síti směřuje k vytvoření sebeučící se sítě průvodců a hybatelů v regionu. Kdo je pro tebe hybatel?

Aktivní Písek je pro mě líheň hybatelů. Já sám jej nevedu, ale podporuji lokální lídry, lidi, kteří mají chuť dělat něco víc a zároveň mají svoje důležité téma ve veřejném prostoru. Pracuji na tom, abychom jako tým dokázali společně víc a aby se lidé naučili být ve veřejném prostoru efektivní. Abychom se posunuli od naivního aktivismu k aktivnímu vědomému idealismu. Vždycky přemýšlím nad tím, jak podpořit konkrétního člověka v jeho vášni a darech, aby si našel roli, kde je může uplatnit a realizovat se ve prospěch svůj i ostatních. Každý jsme unikátní a máme přirozeně jiné schopnosti, které mají velkou hodnotu a mohou se vzájemně doplňovat. Dohromady tvořit fungující ekosystém.

Co bys chtěl vzkázat ostatním?

Ve všem co děláte, mějte radost a lehkost. Vědomě si vybírejte spolupracovníky, se kterými se cítíte v souladu. 

A pokud vnímáte, že máme něco společného a mohli bychom spolupracovat například v prostoru naší Farmy Hůrka, nebo chcete zjistit více o možnostech spolupráce s Týmovou akademií, ozvěte se mi.


Napsala Šárka Krčílková, tvůrkyně projektu Malé radosti, koučka a ikigai průvodkyně ve spolupráci s Jaroslavem Chroňákem.

Setkání Průvodců v síti s Jaroslavem Chroňákem na Farmě Hůrka v červnu 2025.

Setkání bylo realizováno s finanční podporou Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+), projekt Průvodci v síti - pokračování, registrační číslo projektu: CZ.03.03.01/00/23_051/0004624.

STAŇ SE SOUČÁSTÍ

Zajímá Tě realizace společensky prospěšných, transformačních a inovačních projektů ? Přijde Ti důležitá podpora růstu mladých lídrů?  Baví Tě vytváření učícího se prostředí, učící se komunity, učící se společnosti?